USŁUGI DLA DZIECI

Gabinet stomatologiczny Marident w Krośnie - usługi dla dzieci

Łączymy doświadczenie życiowe i zawodowe

W naszym gabinecie w 99% pracują kobiety, które w większości są mamami. Nasze najstarsze dziecko ma 18 lat, najmłodsze miesiąc. W pracy z dziećmi łączymy doświadczenie życiowe i zawodowe.

 

Na pierwszym miejscu stawiamy profilaktykę

Pomagamy czyścić zęby naszym najmłodszym pacjentom. Uczymy jak i co jeść by nie mieć „robaka” w zębach. A gdy niestety pojawi się "dziura" to rozmawiamy z dzieckiem o tym, skąd ona się wzięła. Świadome dziecko unika wcześniej popełnianych błędów.

 

Dbamy o dobre wspomnienia

Leczenie dzieci odbywa się u nas w miłej atmosferze. Oczyszczamy i uzupełniamy ubytki w małych zabkach możliwie najszybciej. W tym czasie odwracamy uwagę małego pacjenta aby jego wyobraźnia przestała panikować. Robimy wszystko, aby wizyta u stomatologa dobrze się dziecku kojarzyła, bo jeżeli zrazi się ono teraz, to uraz ten zostanie mu do końca życia.

 

Marident - Gabinet przyjazny Mamom z Dziećmi

 


Usługi dla Małych Pacjentów
 

 

Wizyta adaptacyjna


Podczas wizyty adaptacyjnej Dziecko nie występuje w roli pacjenta ale jest gościem naszego gabinetu. Aranżujemy takie spotkanie w ten sposób, że prosimy mamę, tatę lub starsze rodzeństwo aby Maluch towarzyszył im podczas wizyty. Dziecko bawiąc się obok fotela dentystycznego jednocześnie obserwuje co dzieje się w gabinecie.

Przed wizytą adaptacyjną ustalamy z rodzicami plan działania.

Dwie najważniejsze zasady to:
nie zwracamy uwagi na Malucha, który powinien w gabinecie czuć się dobrze i swobodnie,
nie używamy niebezpiecznych słów typu: boli, skalpel, nożyczki, strzykawka.

Dużo dzieci przychodzi na wizytę już teoretycznie przygotowanych przez rodziców. W tym celu bardzo pomocne są książeczki  "Zuzia idzie do dentysty" i "Zuzia idzie do stomatologa".


 
Zuzia idzie do dentysty - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
Zuzia idzie do stomatologa - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
 

Największym sukcesem i największą radością podczas wizyty adaptacyjnej jest sytuacja, w której to Dziecko samo zapyta, czy może pokazać ząbki. Po udanej wizycie adaptacyjnej zapraszamy Dziecko na kolejną wizytę, w trakcie której pozbędzie się Ono „robaczków” w buzi.

Na koniec wizyty, każde dziecko dostaje nagrodę :-)

 

Leczenie próchnicy

 
Jeżeli jest to pierwsza wizyta, postępujemy bardzo podobnie jak podczas wizyty adaptacyjnej, z tą różnicą, że tym razem Dziecko jest Pacjentem. Przed użyciem każdego narzędzia czy materiału, wyjaśniamy dziecku, w jaki sposób pomaga nam to w „wygonieniu robaczków” z ząbków.
 
Nasi pomocnicy to:
 
lusterko,
penseta, która pomaga trzymać waciki,
pszczółka, która szybko bzyczy i szybko pracuje,
guciu, ciężko i grubo działający, służy do usuwania pazurów pozostałych po robalach, suszarka do ząbka,
pędzelek do ząbka, 
cytrynka i plastelinka.
 
Jeżeli wizyta jest już jedną z kolejnych, to odwracamy jego uwagę opowiadając zabawne i ciekawe historie.
 
Po udanej wizycie dziecko dostaje nagrodę. Często rodzice sami przynoszą swoje nagrody, które traktujemy bardzo poważnie. W razie nieudanej wizyty, rodzic zabiera ją ze sobą i przynosi na kolejną wizytę. Nagroda może też zostać przechowana do następnej wizyty u nas.
 

Leczenie kanałowe zęba mlecznego

 
W przypadku leczenia kanałowego wizyta przeprowadzana jest ze szczególną ostrożnością. Na taką wizytę Dzieci przychodzą często z bólem i opuchnięte. Z rozwagą dobieramy słowa i wykonujemy wszystkie czynności, aby nie przestraszyć małego Pacjenta. Na początku pokazujemy Dziecku czysty gazik, którym będziemy bardzo delikatnie dotykać dziąsło. Zanim jednak zaczniemy leczenie malujemy ząbek wisienką lub psikamy go – czyli znieczulamy bolesne miejsce. Nabrzmiała śluzówka jest cienka i często już przy dotknięciu zgłębnika robi się w niej otwór. Czasami jednak musimy użyć skalpela. Robimy to w taki sposób, aby Dziecko nie widziało ostrza. Staramy się rozwiercić ząbek, by wydzielina i gazy uchodziły jak największą powierzchnią. 
 
Prosimy rodziców, aby nie dawali dziecku do jedzenia cukru, mąki, mleka, drożdży, chleba, makaronu itp. Produkty te stanowią pożywkę dla rozwoju bakterii. Po wizycie Dzieci często nie chcą jeść a rodzice je „przymuszają”. Brak apetytu jest naturalnym zachowaniem organizmu, który potrzebuje do naprawy jedynie odpowiedniego nawodnienia. Nie przeszkadzajmy mu więc! Do picia podawać należy ciepłą wodę źródlaną.
 
Po powrocie do domu, należy obserwować Dziecko, czy nie podnosi mu się ciepłota ciała!!!
 
 
Często po leczeniu kanałowym Dzieci wracają do domu z otwartym ząbkiem z watką w zębie. Prosimy wtedy rodziców by po każdym jedzeniu sprawdzić czy dziura się nie zapchała.
 
Po zejściu opuchlizny Dziecko przychodzi na kolejną wizytę, w trakcie której oczyszczamy koronę i korzenie ząbka z mas martwiczych i kończymy wypełnieniem.
 
Mocno zniszczone zęby należy usunąć. W przypadku małego dziecka 6-9 lat gdy usuwamy mleczne trzonowce informujemy rodziców o konieczności wykonania utrzymywaczy przestrzeni na zęby stałe w postaci aparatu ortodontycznego.
 

Ekstrakcja zęba mlecznego

 
Gdy ząbek "wisi na włosku" to rozśmieszając Dziecko usuwamy go bez pomocy narzędzi. Jeżeli jednak ząb się nie rusza, to procedura jest bardziej złożona. Najpierw przeprowadzamy wywiad z rodzicami w kierunku alergii. Następnie rozmawiamy z dzieckiem o znieczuleniu. Wyjaśniamy mu krok po kroku, co będziemy robić, czyli:
 
malowanie ząbka wisienką
ugryzienie komara
chodzenie mrówek
zamykamy oczy i przenosimy się na wakacje
 
Ząbek zabiera Dziecko do domu dla Wróżki Zębuszki, a jeżeli w nią nie wierzy to na wymianę.

 
Poznaj Wróżkę Zębuszkę :-)
 
 
Poznaj Wróżkę Zębuszkę - Marident Krosno
 

Leczenie ortodontyczne 

 
Leczenie ortodontyczne prowadzimy już u najmłodszych Pacjentów. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy wywiad w trakcie którego pytamy o wszystko co ma wpływ na rozwój twarzoczaszki Dziecka.
 
W tym czasie najważniejszy dla rozwoju twarzoczaszki (a więc i dla zgryzu) jest sposób oddychania i postawa ciała Dziecka. Gdyby Dzieci od małego spały, jadły i bawiły się oddychając przez nos ortodonta w ogóle nie był by im potrzebny.  Brak tych informacji sprawia, że mamy mają bardzo zdziwione miny wychodząc z naszego gabinetu ze skierowaniem do rehabilitanta czy neurologopedy.
 
 
W przypadku starszych Dzieci, tj. między 9 a12 rokiem życia staramy się dopasować sposób leczenia do indywiduum Dziecka. Poznajemy je rozmawiając zarówno z rodzicami jak i z nim samym.
 
Starszaki, czyli Pacjenci od 13 do18 lat samodzielnie podejmują z nami rozmowę na temat leczenia. Podobnie jak w grupie wiekowej opisanej wcześniej, dopasowujemy indywidualnie sposób leczenia.

 

W przypadku Dzieci, które bardzo się boją i wielokrotnie nie podają się naszym metodom, prosimy o pomoc specjalistów posiadających możliwość pracy w sedacji wziewnej.
 
 
Aby „ocieplić” nasz wizerunek, zamieszczamy stomatologiczne kolorowanki i łamigłówki do pobrania i wydruku.
Pomogą one zrozumieć dziecku wagę regularnego dbania o zęby i sprawią, że wizyta u dentysty nie będzie dla Malucha stresująca.

I mamy nadzieję, że do zobaczenia!
 
POBIERZ Pomóż Kacprowi - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Pokoloruj mnie - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Cztery prote kroki - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Połącz kropki - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Czyje to zęby - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Znajdź 5 różnic- Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Policz zęby Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Co się nie przyda - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno
POBIERZ Ukryte słowa - Gabinet Stomatologiczny Marident Krosno