USŁUGI DLA DOROSŁYCH

Gabinet stomatologiczny Marident w Krośnie - usługi dla dorosłych
 

U dorosłych wykonujemy:

estetyka jednej wizyty

leczenie zachowawcze

leczenie periodontologiczne

leczenie chirurgiczne

leczenie protetyczne

leczenie ortodontyczne

 

Szczególną uwagę zwracamy na:

profilaktykę

pomoc w ostrym bólu

pomoc w stanach przewlekłych

 

Jak wygląda profilaktyka?

Przede wszystkim to uważna rozmowa z Pacjentem.

W dzisiejszych czasach zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają nasze zęby. Piękne, białe, prosto układające się na dolnej czerwieni wargowej są ogromnym atutem estetycznym.

Ale zęby nie tylko nas zdobią, ale mają do spełnienia wiele ważnych funkcji. Wraz z jamą ustną stanowią początek układu pokarmowego. Tu, z udziałem enzymów znajdujących się w ślinie, odbywa się wstępne trawienie. Ale by do tego doszło, potrzebne są zęby, których zadaniem jest przeżuć każdy kęs ok. 30 razy.

W naszym gabinecie badamy stan przyzębia czyli dziąseł. Dziasła świadczą o stanie jelit. Obraz języka odzwierciedla stan narządów wewnętrznych Pacjenta. Podczas wizyty zwracamy uwagę na migdałki, śluzówkę policzków, dno jamy ustnej wraz z wędzidłem języka. Przeprowadzamy kontrolę kształtu łuków zębowych oraz linie symetrii, a także przechylenia szczęki.

W naszym gabinecie uczymy jak prawidłowo czyścić zęby, język, jak używać nitki dentystycznej i irygatora.

 

Pomoc w ostrym bólu!

Każdy pracujący u nas lekarz wie, że CZŁOWIEKOWI CIERPIACEMU TRZEBA POMÓC.

 


Usługi dla Dorosłych Pacjentów
 

 

Estetyka jednej wizyty

To inaczej estetyczna odbudowa zębów z użyciem materiału kompozytowego.

 

Kompozytowa odbudowa zębów - Marident Krosno

 

Więcej na temat kompozytowej odbudowy zebów piszemy w artykule Nowy uśmiech na już - czyli odbudowa zębów kompozytem

 
 

Pomoc w stanach przewlekłych

Po wcześniejszym badaniu stomatologicznym omawiamy plan leczenia. Tu często wykonujemy w naszym gabinecie zdjęcie Rtg celowane na dany ząb, lub prosimy by pacjent wykonał zdjęcie panoramiczne.

 
 

Leczenie zachowawcze. Co to oznacza?

Zachować ząb w zdrowiu.

Nie wszyscy ludzie odczuwają dolegliwości bólowe tak samo. Próg bólu jest indywidualny dla każdego pacjenta. To pacjent decyduje czy będzie chciał leczyć zęby w znieczuleniu czy bez.

W naszym gabinecie walczymy o to, by ząb zachował swoją żywotność zakładając w bardzo głębokim ubytku tymczasowo opatrunek leczniczy. W przypadku próchnicy płytkiej lub średniej wypełniamy ubytek wypełnieniem dobranym odpowiednio do istniejących warunków. 

Nie zawsze uda się uratować nerwy i naczynia zęba przed obumarciem. Należy wtedy wykonać leczenie kanałowe.

 
 

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to potoczna nazwa leczenia endodontycznego. Leczenie kanałowe dla wielu pacjentów kojarzy się z ogromnym bólem. Często słyszę, cytuję: "jak byłam mała do doktor igłą dziobał mi w zębie i to okropnie bolało". Dziś mamy znieczulenia.

Gdy dochodzi do częściowego obumarcia miazgi zęba, opracowujemy koronę i korzeń zęba w znieczuleniu. Zęby przednie zazwyczaj mają jeden korzeń z jednym kanałem więc zabieg  będzie trwał  jedną wizytę. Zęby boczne są dwu lub trójkorzeniowe, z dwu, trój lub więcej kanałami. W opracowaniu tych zębów potrzebujemy więcej czasu i więcej wizyt. W przypadkach przewlekłych zakażeń ropnych leczenie kanałowe nie zakończy się na jednej wizycie.

Nierzadko anatomia kanałów zmusza do użycia mikroskopu. Nasi specjaliści świetnie radzą sobie z opracowaniem kanałów, które może pacjent zobaczyć na monitorze.

 

Leczenie zębów pod mikroskopem - Marient Krosno
Leczenie zębów pod mikroskopem - Marient Krosno

 

Szczegółowo o wyposażeniu naszego gainetu czytaj tutaj.

  
 

Periodontologia - choroby przyzębia

Choroby przyzębia stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów u dorosłych. Na jakość naszej błony śluzowej oraz kości w obu szczękach ma wpływ ogrom czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych.

 

Do czynników zewnętrznych powodujacych choroby przyzębia należą:

- stres
- palenie papierosów
- używki
- śmieciowe jedzenie
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak

 

Do czynników we powodujacych choroby przyzębia należą:

-odwodnienie
-niedożywienie
-niedokwaszenie żoładka = refluks - kamień nad i poddziąsłowy
- choroby jelit
- dysbakterioza
- pasożyty

 

Do niedawna naukowcy twierdzili, że jesteśmy tym co jemy. Dziś już wiadomo, że "jesteśmy tym co trawimy i wchłaniamy"- słowa znanego szwedzkiego dietetyka Bertila Wosk.

Wielu pacjentów przyznaje się, że nie pije wody. Ogólnie nasze ciało zbudowane jest w 60% - 70% z wody. Czyli obrazowo mówiąc w człowieku, który waży 100 kg jest 60 kg wody. Proces starzenia się, to proces wysychania. Zapytaj nasz personel jaką wodę pić by zacząć proces oczyszczenia i regeneracji.

 

Jak radzimy sobie z chorobami przyzębia?

- zabieg usuwania kamienia nad i poddziąsłowego = skaling i polishing
- instruktaż odpowiedniej metody szczotkowania
- laseroterapia
- szynowanie zębów
- zmiana nawyków żywieniowych

 
 

Chirurgia stomatologiczna

Ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się z wyrywaniem zębów. I często tak jest, że nienadający się do uratowania ząb należy usunąć. Nasi lekarze robią to szybko i bezboleśnie, oczywiście wcześniej znieczulając pacjenta.

 

Podcinanie wędzidełka wargi górnej i języka

Drugim zabiegiiem z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywanym w naszym gabinecie jest podcinanie wędzidełka wargi górnej i języka. 

W jakim celu podcinamy wędzidło wargi górnej?
- by zlikwidować diastemę
- zwiększyć ruchomość wargi górnej
- zapobiec recesji dziąsła
 
A dlaczego podcinamy wędzidełko języka?
- w celu pionizacji języka
- zapobieganiu wad zgryzu
- nauki ssania niemowląt
 
Jak to robimy?
Oczywiście w znieczuleniu. Laserowo lub klasycznie w zależności od potrzeb oraz warunków.


Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?

Więcej na temat laserowego podcinania wędzidzełka języka piszemy w artykule Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?

 
 

Protetyka

To ogromny dział stomatologii zajmujący się przywróceniem prawidłowych funkcji żucia przez uzupełnienie braków zębowych. Bardzo ważne jest by zachować równowagę nerwowo-mięśniowa. W wielu przypadkach prosimy o pomoc naszych specjalistów rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Wykonujemy:

- protezy standardowe akrylowe
- protezy szkieletowe
- protezy na zatrzaskach
- korony porcelanowe
- mosty
- odbudowy wysokości zwarcia w zgryzie neuromuskularnym

 
 

Ortodoncja

Ortodoncja dorosłych nie jest rzeczą prostą.

"Zęby zamykają postawę ciała dobra lub złą na klucz". By prawidłowo i stabilnie ustawić zęby, należy doprowadzić ciało do równowagi kostno-powięziowo-mięśniowej. Nauczyć pacjenta oddychać przez nos.

Kiedyś jeden z nauczycieli powiedział mądre słowa: "widziałaś kiedyś by stolarz wprawił drzwi do krzywej futryny?" I dlatego w ortodoncji dorosłych tak ważna jest praca zespołowa wielu specjalistów.

Oczywiście ustawimy prawidłowo zęby, ale aby zachować efekty leczenia ortodontycznego, po zdjęciu aparatu musimy przykleić stałą retencję.