Co to jest stomatologia holistyczna


Gabinet stomatologii holistycznej Marident w Krośnie - co to jest stomatologia holistyczna?


W naszym gabinecie przyjmujemy całego Pacjenta, a nie tylko Jego zęby

Do naszego gabinetu stomatologicznego nie wchodzą same zęby. Wchodzi do nas cały Pacjent od stóp po czubek głowy. Istnieje ścisła zależność pomiędzy stanem uzębienia i jamy ustnej a zdrowiem ogólnym. Zęby stanowią ważny element wpływający na homeostazę organizmu. Stan, ilość oraz ustawienie zębów stanowi o jakości naszego życia. Piękny uśmiech, z kolei to nie tylko zdrowe zęby. Na jego wygląd mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne ale wewnętrzne organizmu.
 
Sam sposób, w jaki Pacjent wchodzi do gabinetu już dużo mówi o Jego stanie zdrowia. Stomatolog holistyczny jest ciągłym i bacznym obserwatorem. Pierwszy kontakt z Pacjentem, jego sposób poruszania się i mówienia jest wskazówką do dalszego postępowania.
 
Pacjenci naszego gabinetu są zaskoczeni naszymi spostrzeżeniami. Chętnie słuchają i stosują się do porad i wskazówek. Dziwią się, że przez tyle lat nie mieli świadomości problemu, że nikt im wcześniej nie zwrócił uwagi.
 

W ustach mamy zwierciało, w którym odbija się całe ciało

W jamie ustnej można wyczytać wszystko. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej obserwacja języka jest jednym z czterech filarów diagnozy do uzyskania informacji na temat danego schorzenia. Pamiętam jak podczas studiów na zajęciach klinicznych z leczenia chorób jamy ustnej i przyzębia (potocznie mówiąc dziąseł) Pani Prof. dr hab. Jadwiga Banach mówiła, że jama ustna jest odzwierciedleniem naszego ciała. 
 
W Gabinecie Stomatologicznym Marident podczas wizyty rozmawiamy i słuchamy Pacjentów. W diagnostyce ważne są dla nas:

+ tembr głosu,
+ jakość oddechu,
+ wygląd języka, dziąseł i dłoni,
+ wyraz twarzy,
+ sposób poruszania się,
+ zapach,
+ badanie palpacyjne.
 

Dowody na istnienie stomatologii holistycznej

Jeżeli to co napisałam wcześniej nie przekonało Was, to podaję tylko kilka najczęściej występujących związków, pomiędzy stanem uzębienia a stanem naszego zdrowia.
 

Nie wiesz dlaczego boli Cię głowa i kręgosłup?

Brak jednego zęba, najczęściej szóstego, gdyż wyrzyna się za zębami mlecznymi w wieku 5-6 lat i rodzice często myślą, że to mleczak. Zepsuty ząb zostaje usunięty. W efekcie zęby po jednej stronie są za długie, z drugiej za krótkie, a my narzekamy na bóle kręgosłupa i głowy.
 

Podczas badania okazało się, że masz źle usatwioną miednicę?

Każdy osteopata wie, że nieprawidłowo ustawiona miednica ma związek z krzywymi zębami.     
 

Dlaczego tyle dzieci ma krzywe zęby?

Obecnie mamy plagę krzywych zębów. Większość dzieci nosi aparat ortodontyczny? Dlaczego? Twarz dziecka rośnie najbardziej do 9 roku życia. Na sposób tego wzrostu wpływają m.in.

+ sposób oddychania,
+ pionizacja języka,
+ postawa ciała,
+ sposób odżywiania,
+ sposób oczyszczania,
+ sposób i warunki spania,
+ ruch,
+ psychosomatyka.
 
Jeżeli w czasie wzrostu twarzy dzieci zadbamy o ich zdrowie i prawidłowe nawyki, to nie będą one potrzebowały aparatów ortodontycznych. Zamknięta buzia i oddech przez nos to już więcej niż połowa sukcesu!
 

Praca zespołowa gwarancją sukcesu w leczeniu

Sieć zależności pomiędzy uzębieniem a zdrowiem ogólnym jest bardzo złożona. Wiadomo, że jeden problem pociąga za sobą drugi. Dlatego podstawą sukcesów w leczeniu naszych Pacjentów jest współpraca z innymi specjalistami.


 

 Sylwia Łysiak-Teneta - lekarz stomatolog ogólniepraktykujący, technik dentysta

Sylwia Łysiak-Teneta
lekarz stomatolog ogólniepraktykujący, technik dentysta
 

Zobacz z kim współpracujemy