Od dnia 1 lipca 2022 nie przyjmujemy w ramach NFZ

Data: 2022-07-05
Informujemy, że od dnia 1 lipca 2022 NIE PRZYMUJEMY W RAMACH NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
czytaj więcej

Bruksizm – czyli o tym, jak i gdzie leczyć zgrzytanie zębami?

Data: 2022-04-27

Chociaż dolegliwości takie jak bóle głowy i twarzy czy problem starych zębów są powszechnie znane, to nie wszyscy wiedzą, że problemy te fachowo określa się jako bruksizm.

Bruksizm to nawykowe, bezwolne zaciskanie lub/i zgrzytanie zębów. Objawy te wywołuje nieświadoma praca mięśni żucia.

czytaj więcej

Efekty konchowania - czyli o świecowaniu uszu i całego ciała

Data: 2022-03-10
Każdego dnia przyjmujemy pacjentów, którzy skarżą się na różnego rodzaju problemy laryngologiczne. Należą do nich niedosłuch, szum lub dzwonienie w uszach, problem z błędnikiem, ból głowy, zatok czy katar. Często powodem tych problemów jest nadmierna ilość woskowiny i zanieczyszczeń nagromadzonych w uchu.
czytaj więcej

Noworoczne postanowienia dla całego układu pokarmowego

Data: 2022-01-11

Początek roku to czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek czujemy chęć zmienienia czegoś na lepsze. Jedni robią coś dla zdrowia inni dla urody. Wszyscy chcą się czuć lepiej!

Pytanie więc, co sprawia, że wyglądamy lepiej i czujemy się zdrowsi? Czy wystarczy dobra kosmetyczka i wypad do galerii handlowej?

czytaj więcej

Nowy uśmiech na już - czyli odbudowa zębów kompozytem

Data: 2021-10-08
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie hollywoodzkiego uśmiechu w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli nie podoba Ci się kształt czy kolor Twoich zębów możesz to zmienić nawet podczas jednej wizyty u stomatologa. Zabieg ten nosi nazwę odbudowy kompozytowej. Jest on bardzo dobrą alternatywą dla bardzo drogich licówek. Poza tym zęby po odbudowie kompozytem wyglądają bardziej naturalnie.
czytaj więcej

Wakacyjny konkurs fotograficzny - wyniki i galeria zdjęć

Data: 2021-10-01
Może na pierwszy rzut oka nie widac związku pomiedzy gabinetem stomatologicznym a konkursem fotograficznym. Chyba, że weźmiemy pod uwagę RTG zęba, czyli zdjęcie rentgenowskie zęba. Jest to badanie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe rozwijające się wewnątrz zęba. Zdjęcia RTG uwidaczniają wiele szczegółów niewidocznych podczas zwykłego badania stomatologicznego, pozwalają znaleźć ubytki, sprawdzić stan zęba i kości otaczających ząb czy stan rozwijających się zębów.
czytaj więcej

Maska twarzowa czyli o leczeniu przodozgryzu bez operacji

Data: 2021-07-26
Maska twarzowa to aparat, który stosowany jest podczas leczenia  za krótkiej szczęki, tj. kiedy jest ona cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki. Za krótka szczęka powoduje wadę zgryzu zwaną przodozgryzem. Efektem stosowania maski twarzowej w odpowiednim wieku jest unikniecie zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu. Przed założeniem maski należy ocenić wiek kostny. Robi się to na podstawie obrazu kręgów szyjnych, które widoczne są na zdjęciu cefalometrycznym.
 
czytaj więcej

Ruchome aparaty ortodontyczne - leczenie wad zgryzu u dzieci

Data: 2021-06-23
Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych. Istnieje wiele różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, ale najogólniej możemy je podzielić na stałe i ruchome. Typ aparatu dobiera się, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość wady oraz wiek pacjenta. Ruchome aparaty ortodontyczne są stosowane w korygowaniu i leczeniu wad zgryzu głównie u dzieci i młodzieży. Uznaje się, że leczenie nieprawidłowości w ułożeniu zębów przy użyciu ruchomego aparatu ortodontycznego jest najbardziej efektywne pomiędzy 4 a 12 rokiem życia dziecka.
czytaj więcej

Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?

Data: 2021-03-07
Wędzidełko języka jest błonką, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Umożliwia swobodny ruch języka, ssanie, żucie oraz prawidłową artykulację dźwięków. Długość wędzidełka jest cechą indywidualną, ale niektóre osoby rodzą się z przerośniętym wędzidełkiem Krótkie wędzidełko języka jest dość powszechnym problemem u dzieci. Takie ukształtowanie wędzidełka powoduje ograniczenie ruchów języka, a co za tym idzie utrudnienia w ssaniu, przeżuwaniu oraz mówieniu. Kolejnymi konsekwencjami są wady zgryzu.
czytaj więcej

Dzielny Pacjent – czyli o stomatologii dziecięcej w praktyce

Data: 2021-03-05
Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty? Wizyta dziecka u dentysty będzie budziła lęk, jeżeli mały pacjent będzie miał nieprzyjemne doświadczenia lub wyobrażenia z nią związane. Dlatego nie należy uczyć dziecka strachu przed gabinetem stomatologicznym. Ważne jest aby rozmawiać z nim o planowanej wizycie u dentysty, ale bez użycia zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nie martw się” i słów „ból”, krew”, „zastrzyk” czy „igła”. Zamiast tego budujmy pozytywne wyobrażenie o gabinecie dentystycznym.
czytaj więcej

Czego możemy dowiedzieć się o zdrowiu z wyglądu zębów i dziąseł?

Data: 2020-09-29
Nasze zęby i dziąsła mogą wiele powiedzieć o naszym ogólnym stanie zdrowia. Wiedza ta jest istotnym elementem diagnostyki już od 2500 tysięcy lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. W czasach niewolnictwa, handlarze oceniali wartość niewolnika na podstawie stanu uzębienia i wyglądu jamy ustnej. Obraz ten świadczył o ogólnej kondycji, sile i zdrowiu. O tej zależności wie również każdy handlarz koni, który potrafi bezbłędnie ocenić stan zdrowia konia zaglądając mu w pysk.
czytaj więcej

Szkolenie z zakresu praktycznego stosowania lasera w leczeniu zębów

Data: 2019-11-20
We wrześniu pracownicy naszego gabinetu stomatologicznego uczestniczyli w szkoleniu I stopnia z zakresu obsługi laserów diodowych SMART 405nm, 635nm oraz 980nm - „Laser SMARTm PRO - nowoczesne leczenie w praktyce”. Nasz gabinet wyposażony jest w laser stomatologiczny Lasotronix Smart M Pro. To zaawansowany technologicznie, laser, który dysponuje dwiema długościami fali 980nm oraz 635nm, dzięki czemu znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie stomatologii.
czytaj więcej