Nowy uśmiech na już - czyli odbudowa zębów kompozytem

 

 


 Istnieje kilka sposobów na uzyskanie hollywoodzkiego uśmiechu w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli nie podoba Ci się kształt czy kolor Twoich zębów możesz to zmienić nawet podczas jednej wizyty u stomatologa. Zabieg ten nosi nazwę odbudowy kompozytowej. Jest on bardzo dobrą alternatywą dla bardzo drogich licówek. Poza tym zęby po odbudowie kompozytem wyglądają bardziej naturalnie.


 

Jak przebiega odbudowa zębów kompozytem?

Cały proces odbudowy zębów kompozytem składa się z trzech podstawowych etapów:
 
  • opracowanie zęba,
 
  • wytrawienia szkliwa kwasem,
 
  • nałożenia kompozytu,
 
  • nadanie zębom odpowiedniego kształtu,
 
  • utwardzenie przy pomocy lampy UV,
 
  • wygładzenie i wypolerowanie zębów.


 
Odbudowa kompozytem, w odróżnieniu od licówek czy koron, jest metodą, która wymaga minimalnej preparacji zęba. Kompozyt to specjalistyczna żywica, która doskonale przylega do reszty zęba. Jego kolor dopasowuje się wcześniej do koloru naturalnych zębów.

Zabieg odbudowy zębów kompozytem, można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania procedury zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu zęba.
Odbudowa zębów kompozytem to zabieg bezbolesny i nie wymagający podania znieczulenia.
 
 
 

Dla kogo odbudowa zębów kompozytem?

Odbudowę zębów kompozytem wykonuje się jedynie na zdrowych zębach. Przeciwwskazania do zabiegu to choroby przyzębia oraz próchnica. Przed procedurą wszelkie zmiany muszą być wyleczone.

Zabiegu tego nie poleca się osobom, które cierpią z powodu bruksizmu, czyli patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki.
 

 

Trwałość i higiena zębów odbudowanych kompozytem

Odbudowa zębów materiałem kompozytowym nie jest rozwiązaniem na całe życie, zaś trwałość efektów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta takich jak stopnia ścieralności zębów czy diety. Kompozyt jest materiałem, który tak, jak naturalne szkliwo, może ulec przebarwieniu i starciu. Z czasem kompozyt ulega przebarwieniom i uszkodzeniom. Konieczna jest więc odpowiednia higiena zębów po odbudowie kompozytem. Częste szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej z pewnością przedłużą trwałość efektów.

Konieczne są również regularne wizyty kontrolne. Powinny one odbywać się dwa razy do roku. Podczas wizyty stomatolog kontroluje proces wycierania się kompozytu. Zaletą odbudowy zębów kompozytem jest również łatwość naprawy.
 

 

Ile kosztuje odbudowa kompozytowa zębów?

Koszt rekonstrukcji kompozytem jednego zęba w naszym gabinecie wynosi od 300 – 500 zł. Ostateczna cena zależy od złożoności zabiegu.

 


Warto wiedzieć!

Zabieg kompozytowej odbudowy zębów nazywany jest inaczej bondingiem.
 


tekst i fot.: Marident Krosno