Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?

Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?


Co to jest wędzidełko języka?


Wędzidełko języka jest błonka, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Umożliwia swobodny ruch języka, ssanie, żucie oraz prawidłową artykulację dźwięków. Długość wędzidełka jest cechą indywidualną, ale niektóre osoby rodzą się z przerośniętym wędzidełkiem.
 


Co powoduje przerośnięte wędzidełko języka?

Krótkie wędzidełko języka jest dość powszechnym problemem u dzieci. Takie ukształtowanie wędzidełka powoduje ograniczenie ruchów języka, a co za tym idzie utrudnienia w ssaniu, przeżuwaniu oraz mówieniu. Kolejnymi konsekwencjami są wady zgryzu.

 

Jak rozpoznać, że dziecko ma za krótkie wędzidełko?

Pierwszym sygnałem, ze dziecko może mieć zbyt krótkie wędzidełko, jest problem z wysuwaniem języka. U niemowląt ze zbyt krótkim wędzidełkiem pojawić się może problem ze ssaniem i połykaniem oraz ślinotok. Ich język kształtem przypomina serce. U dzieci starszych bardzo częstym objawem za krótkiego wędzidełka są wady wymowy oraz wady zgryzu.
W przypadku zaobserwowania tego typu oznak, należy udać się z dzieckiem do lekarza (lekarz pediatra, stomatolog, ortodonta, logopeda), który zdiagnozuje problem.

 

Kiedy należy wykonać zabieg podcięcia przerośniętego wędzidełka języka?

Jak najszybciej. Zapobiegniemy wówczas trudnościom w ssaniu, połykaniu, żuciu a w późniejszym okresie życia wadom wymowy i zgryzu.

 

Jak wykonuje się zabieg podcięcia więzadełka języka?

Przez wiele lat podcięcie więzadełka języka odbywało się przy użyciu skalpela. Obecnie dużo przyjemniejszą i mniej kłopotliwą alternatywą jest laserowe podcięcie języka.
 


Laserowe podcięcie wędzidełka języka.

Podcięcie wędzidełka języka laserem jest zabiegiem bezbolesnym i kilkusekundowym. Przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Nie dochodzi do krwawienia, ponieważ laser ma funkcję koagulacji naczynek. Po zabiegu laserowym nie trzeba zakładać szwów. Blizna jest minimalna i niewidoczna. Nie powstają zrosty. Dodatkowo laseroterapia ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Efekty zabiegu są widoczne tuż po zabiegu.

W naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy badanie wędzidełka języka oraz przeprowadzamy laserowe jego podcinanie. Nasz gabinet wyposażony jest w laser stomatologiczny Lasotronix Smart M Pro. To zaawansowany technologicznie, laser, który dysponuje dwiema długościami fali 980nm oraz 635nm, dzięki czemu znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie stomatologii.

 
Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?
Laserowe podcięcie wędzidełka języka - gdzie i jak to się robi?