Dzielny Pacjent – czyli o stomatologii dziecięcej w praktyce


Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty?


Wizyta dziecka u dentysty będzie budziła lęk, jeżeli mały pacjent będzie miał nieprzyjemne doświadczenia lub wyobrażenia z nią związane. Dlatego nie należy uczyć dziecka strachu przed gabinetem stomatologicznym. Ważne jest aby rozmawiać z nim o planowanej wizycie u dentysty, ale bez użycia zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nie martw się” i słów „ból”, krew”, „zastrzyk” czy „igła”. Zamiast tego budujmy pozytywne wyobrażenie o gabinecie dentystycznym, gdzie znajdują się „magiczne kamery, które widzą cukrowe bakterie”, śmieszne rurki bzyczące jak pszczoły czy „fotel, który jak helikopter w wesołym miasteczku unosi się do góry.
 
Jeżeli małe dziecko u dentysty na pierwszej wizycie będzie odczuwać bój, to już na zawsze będzie się mu kojarzył z czymś nieprzyjemnym.Wizyta adaptacyjna – oswajanie dziecka ze stomatologiem

Podczas wizyty adaptacyjnej w gabinecie Marident, dziecko nie występuje w roli pacjenta, ale jest gościem naszego gabinetu. Aranżujemy takie spotkanie w ten sposób, że prosimy mamę, tatę lub starsze rodzeństwo aby maluch towarzyszył im podczas wizyty. Dziecko bawiąc się obok fotela dentystycznego jednocześnie obserwuje co dzieje się w gabinecie.

Przed wizytą adaptacyjną ustalamy z rodzicami plan działania. Dwie najważniejsze zasady to: nie zwracamy uwagi na Malucha, który powinien w gabinecie czuć się dobrze i swobodnie i nie używamy niebezpiecznych słów typu: boli, skalpel, nożyczki, strzykawka.

Dużo dzieci przychodzi na wizytę już teoretycznie przygotowanych przez rodziców. W tym celu bardzo pomocne są książeczki  "Zuzia idzie do dentysty" i "Zuzia idzie do stomatologa".

Największym sukcesem i największą radością podczas wizyty adaptacyjnej jest sytuacja, w której to Dziecko samo zapyta, czy może pokazać ząbki. Po udanej wizycie adaptacyjnej zapraszamy Dziecko na kolejną wizytę, w trakcie której pozbędzie się Ono „robaczków” w buzi.

Na koniec wizyty, każde dziecko dostaje nagrodę :-)Nagradzanie dziecka w gabinecie stomatologicznym

Dzieci lubią być nagradzane. Perspektywa nagrody staje się dla nich celem, dla którego podejmują się działań, na które nawet nie mają  ochoty.  Dobrym sposobem nagradzania dziecka w gabinecie stomatologicznym jest odznaka Dzielnego Pacjenta.

Gabinet stomatologiczny Marident ma taką odznakę dla swoich małych pacjentów, której projekt został wyłoniony w drodze konkursu „Dzielny Pacjent Marident - 2020” Zwycięzcą tego konkursu został 6-letni Nikodem. Gratulujemy! Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim Jego uczestnikom.
 

Wiesz o tym?

Stomatologia dziecięca to pedodoncja, a dentysta dla dzieci to pedodonta.

 

Galeria prac zgłoszonych w konkursie „Dzielny Pacjent Marident - 2020

Martynka - 9 lat
Agatka - 6 lat
Lenka - 6 lat
Leon - 4 lata
Maxim - 9 lat
Nikodem - 6 lat
Pola - 9 lat
Zuzia - 13 lat
Zuzia - 13 lat
tekst: Marident Krosno