Czego możemy dowiedzieć się o zdrowiu z wyglądu zębów i dziąseł?


Nasze zęby i dziąsła mogą wiele powiedzieć o naszym ogólnym stanie zdrowia. Wiedza ta jest istotnym elementem diagnostyki już od 2500 tysięcy lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. W czasach niewolnictwa, handlarze oceniali wartość niewolnika na podstawie stanu uzębienia i wyglądu jamy ustnej. Obraz ten świadczył o ogólnej kondycji, sile i zdrowiu. O tej zależności wie również każdy handlarz koni, który potrafi bezbłędnie ocenić stan zdrowia konia zaglądając mu w pysk.


Czy może boleć ząb dawno usunięty?

Współczesne badania wykazują ścisły związek pomiędzy stanem zdrowia, a stanem zębów i dziąseł. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zębów i przyzębia mogą z jednej strony świadczyć o chorobie jak i ją powodować. Dzieje się tak dlatego, że narządy wewnętrzne i zęby są wzajemnie powiązane za pomocą punktów refleksorycznych (odruchowych). Dowodem na ich istnienie, jest pojawianie się w miejscu dawno usuniętego zęba dyskomfortu zwanego bólem fantomowym. Uczucie to sygnalizuje, że chory narząd wysyła informacje do punktów refleksologicznych.
 

Sanacja – kompleksowe leczenie zębów i jamy ustnej

Oczywiście ząb może boleć bez współistniejącej choroby narządu wewnętrznego, np. w przypadku znacznego jego ubytku, wystąpienia próchnicy czy zapalenia dziąsła. Jednak aby skutecznie przeprowadzić leczenie wielu chorób konieczne jest wcześniejsze wyleczenie zębów i dziąseł. Takie kompleksowe leczenie nazywane jest sanacją (sanatio z łac. uzdrowienie).

Obecnie coraz więcej lekarzy specjalistów przed wykonaniem zabiegu wymaga kompleksowego wyleczenia jamy ustnej. Sanację powinni wykonać pacjenci przed każdym zabiegiem i operacją wymagającymi zastosowania znieczulenia ogólnego, chemioterapią, radioterapią czy kobiety przed zajściem w ciążę. Sanacja pozwala na podjęcie właściwych środków i metod leczenia, minimalizuje ryzyko błędnej diagnozy i chroni przed powikłaniami.
 
 


Zależność i związek zębów z narządami wewnętrznymi ciała

(wg fizjopassion.pl)
Wątroba – oba górne kły (III)
Pęcherzyk żółciowy – oba dolne kły (III)
Żołądek – dolne zęby przedtrzonowe drugie (V) po obu stronach i górne zęby trzonowe drugie (VII) po obu stronach
Śledziona – pierwszy ząb trzonowy (VI) po lewej stronie do góry i na dole
Trzustka – pierwszy ząb trzonowy (VI) po prawej stronie do góry i na dole
Jelito czcze i kręte – oba dolne zęby mądrości (VIII)
Okrężnica – prawa część – pierwszy ząb trzonowy (VI) po stronie prawej do góry i na dole, lewa część – pierwszy ząb trzonowy (VI) po stronie lewej do góry i na dole
Nerki – drugi siekacz (II) po obu stronach na dole, pierwszy siekacz (I) po obu stronach do góry
Pęcherz moczowy – pierwszy siekacz (I) po obu stronach na dole, drugi siekacz (II) po obu stronach do góry
Serce – pierwszy siekacz (I) po obu stronach na dole, drugi siekacz (II) po obu stronach do góry
Płuca – lewe – drugi ząb trzonowy (VII) po stronie lewej do góry i na dole, prawe – drugi ząb trzonowy (VII) po stronie prawej do góry i na dole
 
tekst: Marident Krosno