Noworoczne postanowienia dla całego układu pokarmowego

Data: 2022-01-11

Początek roku to czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek czujemy chęć zmienienia czegoś na lepsze. Jedni robią coś dla zdrowia inni dla urody. Wszyscy chcą się czuć lepiej!

Pytanie więc, co sprawia, że wyglądamy lepiej i czujemy się zdrowsi? Czy wystarczy dobra kosmetyczka i wypad do galerii handlowej?

czytaj więcej

Nowy uśmiech na już - czyli odbudowa zębów kompozytem

Data: 2021-10-08
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie hollywoodzkiego uśmiechu w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli nie podoba Ci się kształt czy kolor Twoich zębów możesz to zmienić nawet podczas jednej wizyty u stomatologa. Zabieg ten nosi nazwę odbudowy kompozytowej. Jest on bardzo dobrą alternatywą dla bardzo drogich licówek. Poza tym zęby po odbudowie kompozytem wyglądają bardziej naturalnie.
czytaj więcej

Wakacyjny konkurs fotograficzny - wyniki i galeria zdjęć

Data: 2021-10-01
Może na pierwszy rzut oka nie widac związku pomiedzy gabinetem stomatologicznym a konkursem fotograficznym. Chyba, że weźmiemy pod uwagę RTG zęba, czyli zdjęcie rentgenowskie zęba. Jest to badanie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe rozwijające się wewnątrz zęba. Zdjęcia RTG uwidaczniają wiele szczegółów niewidocznych podczas zwykłego badania stomatologicznego, pozwalają znaleźć ubytki, sprawdzić stan zęba i kości otaczających ząb czy stan rozwijających się zębów.
czytaj więcej

Maska twarzowa czyli o leczeniu przodozgryzu bez operacji

Data: 2021-07-26
Maska twarzowa to aparat, który stosowany jest podczas leczenia  za krótkiej szczęki, tj. kiedy jest ona cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki. Za krótka szczęka powoduje wadę zgryzu zwaną przodozgryzem. Efektem stosowania maski twarzowej w odpowiednim wieku jest unikniecie zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu. Przed założeniem maski należy ocenić wiek kostny. Robi się to na podstawie obrazu kręgów szyjnych, które widoczne są na zdjęciu cefalometrycznym.
 
czytaj więcej

Ruchome aparaty ortodontyczne - leczenie wad zgryzu u dzieci

Data: 2021-06-23
Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych. Istnieje wiele różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, ale najogólniej możemy je podzielić na stałe i ruchome. Typ aparatu dobiera się, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość wady oraz wiek pacjenta. Ruchome aparaty ortodontyczne są stosowane w korygowaniu i leczeniu wad zgryzu głównie u dzieci i młodzieży. Uznaje się, że leczenie nieprawidłowości w ułożeniu zębów przy użyciu ruchomego aparatu ortodontycznego jest najbardziej efektywne pomiędzy 4 a 12 rokiem życia dziecka.
czytaj więcej